צפו בתיעוד: בכירי רשות העתיקות בסיור מקיף באתרי העתיקות בטבריה

ממומן מקודם על ידי מערכת חדשות טבריה על Apr 24, 2017 חדשות טבריה

נציגים בכירים מהנהלת רשות העתיקות בראשותו של מנכ"ל הרשות ישראל חסון ונציגים ממרחב צפון של הרשות קיימו פגישה מקצועית וסיור מקיף באתרי העתיקות של טבריה. 

המשתתפים אף קיימו דיון רחב שנסוב על ביצוע אשכול פעילות בעיר שיכיל מספר פרויקטים מרכזיים בתחום הארכאולוגיה, פיתוח אתרי עתיקות, וביצוע פעילות חינוכית כמנועי צמיחה לפיתוח התיירות לטבריה. בסיור ובדיון נטלו חלק ראש העיר יוסי בן דוד, מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון, מנהל מחוז צפון ברשות העתיקות דרור ברשד, מנכ"ל החכ"ל, יו"ר התאחדות בתי המלון בטבריה, מנכ"לית ההתאחדות, מנהלת מחלקת התרבות, ונציגי הנהלת רשות העתיקות. 

מתווה אשכול הפעילות כפי שהוצג בפגישה יכלול ביצוע חפירות ארכאולוגיות במשך מספר ימים בעיר העתיקה בטבריה ע"י מאות תלמידים מרחבי הארץ כפעילות חינוכית לכל דבר, שיחזור שביל הסנהדרין שעובר דרך בית שערים, אושה, יודפת, ציפורי, ארבל, מגדל וטבריה בסימן המספר 70 – המתייחס ל 70 ק"מ אורך המסלול, 70 חכמי סנהדרין, 70 שנה למדינת ישראל ו 70 לשחרורה של טבריה. התוכנית כוללת פריצת השביל, סימונו בשלושה צבעים: ירוק, כחול וארגמן, שילוטו והוספת התוכן הערכי המלווה אותו, למשל במקטע השביל שעובר בטבריה תסומן הכתובת של "ואהבת לרעך כמוך" של רבי עקיבא הקבור בטבריה, ובמקביל יתבצעו חפירות ארכיאולוגיות ופיתוח אתרים ארכיאולוגיים רלוונטיים לתקופה בתוואי השביל כגון חפירה ארכאולוגית בין הקרדו לבין הסנהדרין בטבריה העתיקה, חפירה ארכאולוגית ושילוט בתל רקת, יצירת תחנת הסבר ומנוחה בעין רקת וחפירה ארכאולוגית ושילוט בהר ברניקי וחומת טבריה. 

תוכנית זו שבה נוטלים חלק תלמידי חמ"ד מכל רחבי הארץ הינה הזדמנות לקחת חלק בתכנית לאומית המאפשרת חיבור לכלל ישראל ומזמנת למידה משמעותית חוץ בית ספרית החושפת את התלמידים לרעיון, לערכים וליצירה היהודית. התלמידים ילמדו על פועלם והגותם של חז"ל, על מוסד הסנהדרין בתקופת המשנה והתלמוד בארץ הגליל בתקופה הרומית והביזנטית. המטרה ליצור מיזם חינוכי – ערכי סביב השביל דרך נושאים המחברים את ההולך בו אל מרחבי הגליל והמורשת העשירה שבו. השביל יפגיש את ההולך בו עם ההיסטוריה היהודית, אתרי המורשת, היצירה הספרותית, האישים והדמויות המרכזיות מתקופת המשנה והתלמוד. השביל יעבור במרחבי הגליל ויחבר בין 5 תחנות נדודי הסנהדרין לאחר גלותה מירושלים ומיקומה בסופו של דבר בעיר טבריה. השביל יעבור באתרים ארכיאולוגיים ומוקדי עניין הקשורים להיסטוריה היהודית במרחבי הגליל בתקופה זו, כל זאת על מנת להגביר את הזיקה והקשר למורשת העם היהודי וארצו. 

פרויקטים נוספים שיבוצעו במסגרת התכנית הפעילות הם: שחזור הקומה הראשונה של התיאטרון הרומי בטבריה והצבת 1200 מושבים מאבן, מתוך ראייה שהמקום ישמש לסיורי תיירות, ערבי תרבות והופעות. 

הקמת מרכז מבקרים/מוזיאון באזור בית המטבחיים הישן תוך חיבור הפיתוח המלונאי הצפוי באזור הדרומי וזאת מתוך ראייה לחבר בין העיר הקדומה לעיר החדשה ובניית קומפלקס שהופך למרכז תרבות, היסטוריה, ארכאולוגיה עם עורף מלונאי מפותח. 

ראש העיר יוסי בן דוד אמר במהלך הישיבה: "אין משמעות לעיר העתיקה אם אין חיבור לעיר החדשה. העיר העתיקה איננה רק נחלת המחקר, אנו צריכים להנגיש אותה לציבור המבקרים, התלמידים והתיירים. יש לתכנן ולקשור את ציר הזמן של 2000 שנה לטבריה ולהתחיל לבנות אותו בחוכמה. הצורך המיידי הוא בלקדם פרויקטים בשלוש או בחמש השנים הקרובות ולתת להם עדיפות על פני פרויקטים שנמשכים שנים רבות. הגיע הזמן שבחוץ יבינו את היקף הטיפול וההשקעות ההולכות להתבצע במקום. צריך להבין שיש פה משהו יותר גדול וחזק מעבר לאתרי התיירות המסורתיים, עלינו לגרום לתיירים מהארץ ומרחבי העולם להישאר בעיר עוד לילה או שניים כי האתרים הללו בהחלט ימשכו ויעניינו אותם. לא מדובר כאן רק בפעולות הסברה תיירותית ושיווקית אלא מדובר כאן בפעילות חינוכית לכל דבר ועניין. שיתוף הפעולה שלנו עם רשות העתיקות ועם גורמים נוספים כגון: קק"ל ומשרדי הממשלה השונים במיזמים אלה ונוספים, הינם חלק מהתוכנית הכוללת להיערכותה של עיריית טבריה לציון 2000 שנה להיווסדה" 

בתמונות: רה"ע יוסי בן דוד יחד עם מנכ"ל רשות העתיקות והנהלת הרשות בסיור בשטח. ןהתיאטרון הרומי בעיר העתיקה בטבריה שעליו יוצבו 1200 מושבים מאבן. 

צילום: דוברות והסברה עיריית טבריה.

תגובות

אורח

דירוג הכתבה:

מחבר הכתבה

הרשמה לרשימת התפוצה שלנו

ביקורות אחרונות

מבזקים אחרונים

כלבת במועצה אזורית מגידו
כלבת במועצה אזורית מגידו

בתאריך 14/11/2017 התקבלה הודעה אודות תוצאה חיובית לכלבת אצל תן בקיבוץ רמת השופט. משרד...

עובדי רשות הכינרת יצאו לסיור מקצועי במרכז הארץ
עובדי רשות הכינרת יצאו לסיור מקצועי במרכז הארץ

עובדי רשות הכינרת יצאו לסיור מקצועי במרכז הארץ שכלל בין היתר ביקור בשמורת הסכר הרומי, נחל...

הכנסת ספר תורה לעילוי נשמתם של חללי טבריה נערך במלון G
הכנסת ספר תורה לעילוי נשמתם של חללי טבריה נערך במלון G

טקס הכנסת ספר תורה לזכרם ולעילוי נשמתם של חללי העיר טבריה, נערך במלון G בעיר....

מזג אוויר בטבריה

באנר אדסנס ימני